
These past two weeks at school we have been collecting cans for a local food pantry. All students are encouraged to participate, by bringing cans to their first class and the classes are in a competition to see which class can bring the most. My chemistry class decided to participate, and we set goals for ourselves, to ensure the win. Our first goal was for each person to go around their neighborhood and get twenty cans for the next class, and to bring five dollars which we would put towards buying a collection of cans with money from our entire class. Only three people in my class have their licenses, me being one of them, so we were in charge at the end to go and buy the cans with all of the money. Our second goal was not specific, but just to bring as many cans as we could and two more dollars to ensure we would reach $200. In total, we collected $238, all which was put towards buying more cans for the canned food drive. Our third and final goal was to go out and buy as many cans as we could with the money that we collected, and the people that weren't going out to purchase the cans had to spend a total of thirty minutes going around the neighborhood and getting as many cans as possible.
Just ten minutes ago I got home from buying the cans, and I knew right away that I was going to blog about my experiences. We decided to go to Costco to get the cans because we figured it would be the best place to get a lot of cheap cans. After calculating the price per ounce, it turned out that there were not that many different food items we could get, in order to be cost efficient. Our best option was to get macaroni and cheese, a boxed dinner that was seven dollars for fifteen packages of macaroni. We ended up buying thirty three of these boxes, which ended up being 495 packages total. After waiting in line and approaching the register, they would not let us buy anything because we were under eighteen and for some unknown reason not allowed to make a purchase. The employees put our thirty three boxes of macaroni aside, and we went looking throughout the store to find an adult that we knew that would help us buy the macaroni. After splitting up and searching the store, we found a senior that graduated from our school last year, who also happened to be my peer group leader. Her and her mom were nice enough to come up to the register with us and since they were over eighteen, we were able to make our purchase. With the twenty dollars that we had left over, we went to Jewel, right down the street and found chicken noodle soup cans for only 69 cents. We bought thirty of those as well, and all of the macaroni boxes. Doing this made me feel so good, buying all this food for people who cannot afford it, while I can just walk downstairs and I have food stocked in my refrigerator, freezer and pantry. Not only did we have fun buying the food, but we helped so many families with my classes' contribution.
